O nás

Dechová kapela ZRUČSKÁ DESÍTKA vznikla koncem roku 2001 z podnětu několika žáků a bývalých žáků zručské ZUŠ. Jejím kapelníkem se stal a do nynějška je Martin Prachař.

První veřejné vystoupení kapela absolvovala v dubnu 2002. Svému rychlému rozjezdu vděčí především tehdejšímu řediteli zručské ZUŠ panu Františku Hromadníkovi, který jí jednak poskytl prostory a vybavení pro zkoušky a jednak zařídil první a i mnoho dalších vystoupení. ZRUČSKÁ DESÍTKA s ním dodnes ráda spolupracuje.

Velký podíl na současné podobě kapely a jejím typicky měkkém zvuku nese dechový orchestr JUNIOR a jeho kapelník pan Josef Zettl, s nímž kapela také velmi úzce spolupracovala.

Na základě toho, že téměř všichni zakládající členové jsou nebo alespoň pochází ze Zruče nad Sázavou a že jich původně bylo deset, vznikl název ZRUČSKÁ DESÍTKA. Postupem doby se kapela rozrostla na klasické obsazení malé dechovky, tedy 12 muzikantů.

Kapela se zabývá především interpretací tradiční české dechovky. Jejím hlavním cílem je šíření staré tradice české dechové hudby, která je nepochybně cenným prvkem naší kultury. I když v současné době nemá u nás tento žánr na růžích ustláno a nachází zájem především u starších posluchačů, věří ZRUČSKÁ DESÍTKA a svou činností se snaží dosáhnout toho, že česká dechovka díky své melodičnosti, dynamičnosti a hravosti opět zaujme širší okruh posluchačů.

Od svého založení kapela absolvovala stovky vystoupení a koncertů. Kromě mnoha vystoupení v „rodném městě“ Zruči nad Sázavou se úspěšně prezentuje po celé České republice, ale i v zahraničí – Německo, Rakousko, Itálie. ZRUČSKOU DESÍTKU můžete potkat na koncertech, hudebních festivalech a přehlídkách, při nejrůznějších kulturních a sportovních akcích, průvodech, plesech, svatbách, hudebních soutěžích atd. Ze soutěžních úspěchů stojí za zmínku 1. místo na Jihotyroském festivalu v Itálii v roce 2016 a v roce 2014, zlaté pásmo na soutěžním festivalu „Dychovky v Preši“ na Slovenku v roce 2014, 2. místo na Jihotyrolském festivalu v Itálii v roce 2012, stříbrné pásmo a individuální ocenění na soutěžním festivalu Vejvodova Zbraslav v roce 2011 atd.